Een archieftoegang geeft uitgebreide informatie over een bepaald archief.
Een archieftoegang bestaat over het algemeen uit de navolgende onderdelen:
• Kenmerken van het archief • Inleiding op het archief • Inventaris of plaatsingslijst • Eventueel bijlagen
De kenmerken van het archief zijn o.m. de omvang, vindplaats, beschikbaarheid, openbaarheid en andere.
De inleiding op het archief bevat interessante informatie over de geschiedenis van het archief, achtergronden van de archiefvormer en kan ook aanwijzingen voor het gebruik bevatten.
De inventaris of plaatsingslijst is een hiërarchisch opgebouwd overzicht van beschreven archiefstukken. De beschrijvingen zijn formeel en globaal. Het lezen en begrijpen van een inventaris behoeft enige oefening en ervaring.
Bij het zoeken in de inventaris wordt de hiërarchie gevolgd. De rubrieken in de inventaris maken deel uit van de beschrijving op een lager niveau. Komt de zoekterm in een hoger niveau voor, dan voldoen onderliggende niveaus ook aan de zoekvraag.
, 1490 Juli 24: Johan van den Cloester en Geert Koepssoen "gesatte ende gekoren bruytmans" van wegen Symon Polmans ter eene, en Helmicus van Ittersum, proost te Zwartenwater, en Werner Duisterbeke "gesatte ende gekozen bruytmans" van wegen joffer Katherijne, dochter van Helmich van Tweenhusen, verklaren als dedingslieden een huwelijk tot stand te hebben gebracht tusschen Symon Polmans en Katherijne van Ittersum. Gegeven int jaer onss Heren dusent vierhondert ende tnegentich op sunte Jacobsavent des heiligen apostels
Datering:
1490 Juli 24
NB:
De zegels van de bruidslieden zijn allen verdwenen