Een archieftoegang geeft uitgebreide informatie over een bepaald archief.
Een archieftoegang bestaat over het algemeen uit de navolgende onderdelen:
• Kenmerken van het archief • Inleiding op het archief • Inventaris of plaatsingslijst • Eventueel bijlagen
De kenmerken van het archief zijn o.m. de omvang, vindplaats, beschikbaarheid, openbaarheid en andere.
De inleiding op het archief bevat interessante informatie over de geschiedenis van het archief, achtergronden van de archiefvormer en kan ook aanwijzingen voor het gebruik bevatten.
De inventaris of plaatsingslijst is een hiërarchisch opgebouwd overzicht van beschreven archiefstukken. De beschrijvingen zijn formeel en globaal. Het lezen en begrijpen van een inventaris behoeft enige oefening en ervaring.
Bij het zoeken in de inventaris wordt de hiërarchie gevolgd. De rubrieken in de inventaris maken deel uit van de beschrijving op een lager niveau. Komt de zoekterm in een hoger niveau voor, dan voldoen onderliggende niveaus ook aan de zoekvraag.
, 1576 November 22: Rempt Jensma, Claus von Buermaenij en Frantz Clant, voormond en voogden der kinderen van Johan van Ewszum, verklaren verkocht en overgedragen te hebben aan Claus Kater en Anna van Buermannij, zijne vrouw, eene jaarlijksche rente van 77 emder guldens. Gegeven in den jahr unses Heren dusent viffhundertt ses und tsoeventigh den twe ende twintigsten dagh des montes November
Datering:
1576 November 22
NB:
Met de zegels in groene was van R. Jensma, C. van Buermaenij, Frantz Clant (beschadigd) en Gerrijt Scheppeler, schulte in Rhoden