Een archieftoegang geeft uitgebreide informatie over een bepaald archief.
Een archieftoegang bestaat over het algemeen uit de navolgende onderdelen:
• Kenmerken van het archief • Inleiding op het archief • Inventaris of plaatsingslijst • Eventueel bijlagen
De kenmerken van het archief zijn o.m. de omvang, vindplaats, beschikbaarheid, openbaarheid en andere.
De inleiding op het archief bevat interessante informatie over de geschiedenis van het archief, achtergronden van de archiefvormer en kan ook aanwijzingen voor het gebruik bevatten.
De inventaris of plaatsingslijst is een hiërarchisch opgebouwd overzicht van beschreven archiefstukken. De beschrijvingen zijn formeel en globaal. Het lezen en begrijpen van een inventaris behoeft enige oefening en ervaring.
Bij het zoeken in de inventaris wordt de hiërarchie gevolgd. De rubrieken in de inventaris maken deel uit van de beschrijving op een lager niveau. Komt de zoekterm in een hoger niveau voor, dan voldoen onderliggende niveaus ook aan de zoekvraag.
, 1578 Augustus 18: Rempt Jensma, hoofdling in Homsterlandt, voormond over de kinderen van wijlen Johan van Ewsum, en Asinge Entens, jonker etc. van wege die van Middelstum, ter eene, en Claes Kater van wege die van Huisinge en Westerwijtwert ter andere zijde, verklaren te accordeeren met de overeenkomst gesloten over den Buyrdam, bedoeld en omschreven bij de oorkonde d.d. 1578 Juni 25 (no. 538), waardoor deze brief is getrokken. Actum den achtijnden Augusti anno XVC acht unde tseventich
Datering:
1578 Augustus 18
NB:
Met de zegels in groene was der drie genoemde heeren. Is transfix bij de oorkonde van 1578 Juni 25. (no. 538)