Een archieftoegang geeft uitgebreide informatie over een bepaald archief.
Een archieftoegang bestaat over het algemeen uit de navolgende onderdelen:
• Kenmerken van het archief • Inleiding op het archief • Inventaris of plaatsingslijst • Eventueel bijlagen
De kenmerken van het archief zijn o.m. de omvang, vindplaats, beschikbaarheid, openbaarheid en andere.
De inleiding op het archief bevat interessante informatie over de geschiedenis van het archief, achtergronden van de archiefvormer en kan ook aanwijzingen voor het gebruik bevatten.
De inventaris of plaatsingslijst is een hiërarchisch opgebouwd overzicht van beschreven archiefstukken. De beschrijvingen zijn formeel en globaal. Het lezen en begrijpen van een inventaris behoeft enige oefening en ervaring.
Bij het zoeken in de inventaris wordt de hiërarchie gevolgd. De rubrieken in de inventaris maken deel uit van de beschrijving op een lager niveau. Komt de zoekterm in een hoger niveau voor, dan voldoen onderliggende niveaus ook aan de zoekvraag.
Brief van François van Bosschuys te Marsburg aan Feico van Fritema, koninklijk rentmeester in Drenthe en Groningen, of, bij diens afwezigheid, aan burgemeester Joachim Ubbena, burgemeester van Groningen, ten geleide van een instructie met opgave van in acht te nemen seinen voor zijn eigen en de Groningse schepen, welke zijn uitgerust voor een patrouille op het Weerumer wad, 8 september 1568. Met afschrift van de genoemde instructie
Datering:
8 september 1568. Met afschrift van de genoemde instructie