Een archieftoegang geeft uitgebreide informatie over een bepaald archief.
Een archieftoegang bestaat over het algemeen uit de navolgende onderdelen:
• Kenmerken van het archief • Inleiding op het archief • Inventaris of plaatsingslijst • Eventueel bijlagen
De kenmerken van het archief zijn o.m. de omvang, vindplaats, beschikbaarheid, openbaarheid en andere.
De inleiding op het archief bevat interessante informatie over de geschiedenis van het archief, achtergronden van de archiefvormer en kan ook aanwijzingen voor het gebruik bevatten.
De inventaris of plaatsingslijst is een hiërarchisch opgebouwd overzicht van beschreven archiefstukken. De beschrijvingen zijn formeel en globaal. Het lezen en begrijpen van een inventaris behoeft enige oefening en ervaring.
Bij het zoeken in de inventaris wordt de hiërarchie gevolgd. De rubrieken in de inventaris maken deel uit van de beschrijving op een lager niveau. Komt de zoekterm in een hoger niveau voor, dan voldoen onderliggende niveaus ook aan de zoekvraag.
Stukken betreffende een geschil over de begeving van de Mariaprebende in de parochiekerk van Winschoten tussen Thomas van Mensenborch, prebendaat te Winschoten, eiser, en Nomno Luppekens, gewezen pastoor aldaar, gedaagde, Juni 1557. 1 omslag
Datering:
Juni 1557
Omvang:
1 omslag
NB:
De beslechting van dit geschil werd op verzoek van burgemeesters en raad door de Osnabrückse aartsdiaken opgedragen aan dr. Herman Abbring en mr. Godfried, pastoor en Münsters commissaris te Middelstum. Blijkens een hierbij gevoegd ongedateerd verzoekschrift van Luppekens met de Winschoter kerkvoogden aan burgemeesters en raad bestreden dezen het jus patronatus van Osnabrück ten aanzien van de questieuze prebende. Zie Diarium Alting 76, 21 juni 1557. Eccko van Mensenborch. Betreft Register Feith Hs in folio 55.262-263, 1557.92 en zjed 143
Oude Orde:
letter AAA; inv. 18e eeuw E2-2; inv. c. 1800 nr. 14 ged. en nr. 5