Een archieftoegang geeft uitgebreide informatie over een bepaald archief.
Een archieftoegang bestaat over het algemeen uit de navolgende onderdelen:
• Kenmerken van het archief • Inleiding op het archief • Inventaris of plaatsingslijst • Eventueel bijlagen
De kenmerken van het archief zijn o.m. de omvang, vindplaats, beschikbaarheid, openbaarheid en andere.
De inleiding op het archief bevat interessante informatie over de geschiedenis van het archief, achtergronden van de archiefvormer en kan ook aanwijzingen voor het gebruik bevatten.
De inventaris of plaatsingslijst is een hiërarchisch opgebouwd overzicht van beschreven archiefstukken. De beschrijvingen zijn formeel en globaal. Het lezen en begrijpen van een inventaris behoeft enige oefening en ervaring.
Bij het zoeken in de inventaris wordt de hiërarchie gevolgd. De rubrieken in de inventaris maken deel uit van de beschrijving op een lager niveau. Komt de zoekterm in een hoger niveau voor, dan voldoen onderliggende niveaus ook aan de zoekvraag.
, 1596 December 16: Stadhouder en hoofdmannen van Stad en Ommelanden van Gronningen gelasten Claes Jacobs te Elderhusen zekere landen, welke hij van de gebroeders Herman en Baltazer Ripperda in huur en gebruik had, ongebruikt te laten en voor Ludgeri in handen te stellen van Conradt van Renssen, redger, als volmacht. Den 16en Decembris 1596
Datering:
1596 December 16
NB:
Papier Met het opgedrukte zegel van den stadhouder