Charles Jeurgens - Leven in het digitale archief
Vaksymposium Het open archief, 2024. Foto: Nienke Maat
De digitalisering van de samenleving heeft ervoor gezorgd dat digitale interfaces als het ware onze tweede huid zijn geworden. Met minimale vertraging worden gegevens vastgelegd om ze meteen weer te kunnen hergebruiken. We zetten generatieve AI in om razendsnel antwoorden te genereren op vrijwel iedere denkbare vraag. Het digitale archief is alomtegenwoordig en heeft tot gevolg dat we steeds meer in en niet langer uitsluitend met het archief leven. Is er in die wereld nog plaats voor archiefinstellingen zoals deze zo’n 200 jaar geleden zijn bedacht?
Charles Jeurgens is hoogleraar archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam en adviseur bij het Nationaal Archief. Hij is tevens lid van de adviescommissie Informatie en Openbaarheid van het Ministerie van J&V
Uitgave ter gelegenheid van het symposium Het open archief gehouden bij de heropening van de Groninger Archieven en de viering van tweehonderd jaar ‘provinciaal archief’ in Groningen.
Groningen, 17 oktober 2024