Op Beeldbank Groningen kun je eindeloos bladeren door historisch beeldmateriaal van Groningen. Regelmatig verschijnen er nieuwe foto’s, dia’s en ansichtkaarten. Zo zijn er nu 180 foto’s van de stad Groningen in de jaren 70 en 80 toegevoegd.
Touwtje springen op de Herman Colleniusbrug, 1977. Fred Oosterhuis, Groninger Archieven (2437_6528)
De opnames zijn gemaakt door Fred Oosterhuis (Groningen, 1954). In 1969 kreeg hij voor zijn verjaardag van zijn ouders zijn eerste spiegelreflexcamera. Op de fiets doorkruiste hij, met zijn tweedehands Praktica IV, de stad en fotografeerde wat hij onderweg tegenkwam en hem intrigeerde. De eerste films bewaarde hij in een schoenendoos; later stapte hij over op ordners. In 1976 kocht hij een Asahi Pentax ESII. Na zijn studie HTS Bouwkunde werkte hij dertig jaar in de bouw. In 2012 combineerde hij uiteindelijk de bouwkunde en fotografie en startte zijn bedrijf voor bouwkundige fotografie Fred Oosterhuis Photography.
Davidstraat Groningen, 1975. Fred Oosterhuis, Groninger Archieven (2437_6467)
In 2023 maakte Oosterhuis drie boeken: STAD, Archeologie in een negatiebestand, STAD, Revisited en STAD, Revisited, opnamestandpunten. Voor Archeologie in een negatiefbestand maakte Oosterhuis een selectie uit zijn oudste negatieven. De eerste opnames in de serie dateren van 1973 en lopen door tot midden jaren 80. Oosterhuis nam de digitalisering en bewerking van de negatieven zelf ter hand. In 2024 schonk hij de bestanden aan de Groninger Archieven, waar ze nu dus ook op Beeldbank Groningen zijn te zien.
Bekijk hier de foto’s op Beeldbank Groningen.
Met dank aan vrijwilliger Frits Broekema voor het beschrijven van de foto’s.
Grote Markt Groningen, 1973. Fred Oosterhuis, Groninger Archieven (2437_6428)